V našom blogu z pred pár týždňov s názvom „Je upratovanie naozaj drahé“ sme sa pokúšali poukázať na to, že zabezpečenie upratovania kancelárskych, alebo akýchkoľvek komerčných priestorov spoločnosti prostredníctvom interných zamestnancov nemusí byť vždy tou najsprávnejšou alternatívou. Obzvlášť vo firmách, ktorých biznis je na míle vzdialený tejto činnosti. Neraz je vo firmách pravidlom, že sa o čistotu a poriadok v advokátskej kancelárií stará recepčná, alebo že si každý zamestnanec menšej firmy zodpovedá za čistotu na pracovisku sám. Tieto pokusy následne končia častokrát fiaskom a ponížením pred obchodnými partnermi, prípadne nespokojnosťou zamestnancov, alebo nevyhovujúcim pracovným prostredím.

Naše skúsenosti a čas ukazujú, že skôr či neskôr pristúpi každá zodpovedná spoločnosť k výberu nejakej upratovacej firmy a zverí svoje priestory do ich starostlivosti. Ako si teda vybrať správnu upratovaciu spoločnosť, ktorá vám služby zabezpečí v požadovanej kvalite a vy sa budete môcť sústrediť na rozvoj svojho podnikania?

Úvodný kontakt a rýchlosť reakcie

Hneď prvou indíciou je úvodná reakcia na váš dopyt po upratovaní. Reakcia môže byť okamžitá, no niekedy nemusí na váš mail, či telefonát nikto reagovať aj niekoľko dní. S takou spoločnosťou sa bude len veľmi ťažko komunikovať v prípade nejakého problému, alebo akútnej situácie, ktorú treba riešiť.

Cenová ponuka

Ďalšou indíciou je stanovenie ceny, resp. prístup k cenovej ponuke. Ak vám je niekto schopný povedať cenu za upratovanie bez obhliadky, pripadne bez toho aby vás poriadne „vyspovedal“, tak taký asi bude aj jeho prístup k samotnej službe – nezodpovedný. Na stanovenie ceny za upratovanie kancelárskych ale aj väčších bytov a domov je nevyhnutná obhliadka, alebo aspoň veľmi kvalitný opis priestoru a požadovaných služieb. V opačnom prípade vám hrozí, že to čo ste považovali za dôležité, ostane nepovšimnuté a to čo sa vám zdá ako samozrejme, nemusí vždy aj byť.

Najnižšia cena vs. kvalita a referencie

Cena je samozrejme vždy veľmi dôležitá, no bohužiaľ častokrát býva jediným kritériom. Nízka cena je síce lákavá, ale nie vždy ide ruka v ruke s kvalitou. Skúste sa preto pri výbere upratovacej spoločnosti zamerať aj na referencie firiem, ktoré už jej služby využívajú a nebojte sa vypýtať si kontakt na osobu, ktorá by vám poskytla informácie, ako sú spokojní s poskytovanými  službami. Seriózna firma vám tieto referencie rada poskytne, neseriózna sa bude vyhovárať na všetko možné, len aby ste nezistili, aká je realita.

Poistenie a zamestnanci

Ďalším nemenej dôležitým dôkazom o kvalite upratovacej firmy sú jej zamestnanci, ich výber a hlavne legálna evidencia zo strany upratovacej firmy. Možným dôvodom prečo vám bola firma schopná ponúknuť nízku cenu môže byť práve fakt, že svojich zamestnancov zamestnáva na čierno a neodvádza za nich príslušné odvody a dane. Tento fakt prestáva byť vtipný v momente, keď sa u vás objaví kontrola, prípadne dôjde k nejakému úrazu, havárií, alebo vám takýto „zamestnanec“ upratovacej spoločnosti spôsobí nejakú škodu. Asi ani netreba pripomínať že v takom prípade sa poisťovňa s vami ani nebude baviť.

Z uvedeného vyplýva, že nízka cena a vidina šetrenia nákladov je lákavá, no treba si dať pozor, aby vás nakoniec lacné upratovanie nevyšlo pekne draho.